Dzień Głośnego Czytania
29.09.2021 rok

    29 września 2021 r. po raz kolejny w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Głośnego Czytania. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska, a właśnie najmłodszym dedykowany jest ten dzień. Z okazji święta, dzieci są wprowadzane w zaczarowany świat książek przez dorosłych.

    Nasza biblioteka szkolna gościła dzieci z oddziałów przedszkolnych, jak również uczniów klas pierwszych. Dzieciom została przybliżona postać patronki święta – Janiny Porazińskiej, która była jedną z najwybitniejszych polskich autorek piszących dla dzieci. Do jej najsłynniejszych utworów należą: „W Wojtusiowej izbie”, „Szewczyk Dratewka”, „Pamiętnik Czarnego Noska”, „Kichuś majstra Lepigliny” oraz zbiory wierszy: „Smyku, smyku na patyku”, „Kto mi dał skrzydła”. Przez wiele lat redagowała czasopisma dla dzieci: „Promyk” i „Promyczek”. W jej twórczości zawsze ważne były elementy inspirowane ludowymi wierzeniami, przeniesione z folkloru. Czasem na podstawie tradycyjnych gawęd, opowieści czy pieśni tworzyła własne utwory. Odznaczona została Orderem Uśmiechu.

    W tym dniu przedszkolaki, z naszej szkoły, zostały przeniesione w bajkowy świat „Szewczyka Dratewki” Janiny Porazińskiej. Dzieci słuchały z zaciekawieniem i były żywo zainteresowane losami dzielnego Szewczyka. Podczas quizu wykazały się doskonałą znajomością utworu, a w nagrodę otrzymały malowanki. 

Galeria zdjęć: