29 września 2020 r. w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej.

Czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu.

W tym dniu wszystkie klasy wraz z nauczycielami włączyły się w akcję głośnego czytania. W ramach zajęć przez 10 min. czytano fragmenty bądź rozdziały wybranych tekstów literackich.

Dzieci z grupy przedszkolnej 5 latków wysłuchały bajki z serii „Tupcio Chrupcio. Przedszkolak na medal” Elizy Piotrowskiej. Dzieci miały okazję, pierwszy raz w nowym roku szkolnym, odwiedzić bibliotekę szkolną i zapoznać się z księgozbiorem dla najmłodszych. Starszym przedszkolakom pani z biblioteki przeczytała wybrane opowiadania z „Ogrodu bajek. Dzieci czytają” opracowanie zbiorowe.

W klasie 3b zorganizowano konkurs głośnego czytania, w ramach którego, uczniowie przygotowali fragmenty lektury „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, zakładki do książek i „małe co nieco”. Natomiast laureaci dodatkowo zostali nagrodzeni upominkami. Warto dodać, że konkurencja była duża, poziom niezwykle wyrównany, a uczniowie przygotowali się perfekcyjnie!

W starszych klasach uczniowie czytali fragmenty swoich ulubionych książek, często były to lektury (zdecydowanym faworytem w klasach szóstych była „Ania z Zielonego Wzgórza”) bądź biografie idoli.